İngilizce Öğrenme ve Geliştirme Tekniklerim

Merhabalar, bildiğiniz üzere gelişen teknolojiden yararlanmak şu sıralar baya zorlaştı. Sebebi ise yetersiz İngilizce bilmek. Şuan 30 yaşını geçip de şu zamanına kadar neden İngilizce öğrenmediğine pişman olan çok insan var. Bugün ki yazımda herkes için fakat özellikle genç okurlarım için İngilizce öğreniminde ve gelişiminde faydası olabilecek kendi tekniklerimi kısaca “ingilizce öğrenme teknikleri” mi sizlere aktaracağım..

Altyazılı Film veya Dizi İzlemek

film-izle-gif

Evet.. Belki çok klasik bir öneri olacak ama en iyi tekniklerimden birisidir. Eğer İngilizce’ye ilk defa başlıyorsanız altyazıyı Türkçe, Orta seviyede yani dizi veya filmde konuşulanları az da olsa anlayacaksanız altyazıyı İngilizce ayarlayın. Bilemediğiniz yerler mutlaka olur, bu derdinize de Google Translate derman olacaktır. İlk başlayan arkadaşların izlerken aynı anda dinlemesi çok önemli olacaktır. Hatta bazen izlediğiniz bölümün aynısını İngilizce altyazılı olarak ta izlemenizi tavsiye ederim..

İngilizce Müzik Dinleyin

müzik-dinle-gif

Bu öneriyi arkadaşımdan almıştım gerçekten çok etkili bir yöntem. Özellikle kelime kurmak ve kelime öğrenmekte size fayda sağlayacaktır. Şarkının sözlerini internetten aradığınızda Türkçe şekilde buluyorsunuz bir kaç kere Türkçe halini okursanız genelde aklınızda kalmış oluyor. Bunu da ekstradan söyleyeyim, eğer isterseniz Türkçe müzikleri de İngilizce’ye çevirebilirsiniz..

Karikatürleri Okuyun

karikatur-gif

Yine bu önerim de kendi bulduğum bir önerimdir. Sosyal paylaşım sitelerinde gezerken görmüştüm bir kere okuyunca çok hoşuma gitti bir kere bir kere diyerek artık hep okumaya başladım. Hem gülüp, hem de ingilizcenizi geliştirmek için kullanmak isteyebilirsiniz..

Yeni Öğrendiğiniz ve Öğrenmek İstediğiniz Kelimeleri Not Alın

not-alın-gif

Kelimeleri deftere yazmaksızın, sticker kullanın. Stickerları bilgisayarınızın sağına soluna yani günlük hayatta hep göreceğiniz yerlere yapıştırın illaki bilinçaltınıza yerleşiyor..

İngilizce Kitap Okuyun

kitap-okuyun-gif

İngilizce küçük 50-60 sayfalık hikaye kitapları okuyun. Ama dikkat edin arkasında seviye A1 yazsın. A1 en düşük seviyedir. Okuyuşunuz düzelene ve anlamaya başlayana kadar seviyeyi yükseltmeyin. Zaten daha sonradan iyi olacaksınız. Kitap sayılarını ve seviyesini yükseltirsiniz..

Bunuda Okuyabilirsin  Site Tanıtım Yazısı Nasıl Yapılır?

İngilizce Haberleri Takip Edin

ingilizce-gazete-okuyun-gif

New York Times gibi gazeteleri okursanız hem dünyada ne var ne yok öğrenirsiniz hem de yeni bir dil öğrenmiş olursunuz. Aynı zamanda izleyerek te aynı başarıyı yakalamış olursunuz..

Evet bu yazımında sonuna geldik.. Bunlar kendi kullandığım ve şu yaşıma kadar çokça faydasını gördüğüm teknikler. Sizde ne kadar faydası olur bilemem ama umarım oldukça çok faydasını görürsünüz. Bir şey daha söyleyeyim; Bence ingilizce öğrenme kurslarına katılsanız size bunlardan çok katkı sağlayacaktır. Hem kursa gidip hem de bunları uygulamanız size çok faydalı olacaktır.

Eğer bir sorunuz varsa aşağıdan yorum yazabilirsiniz..

İngilizce Öğrenme ve Geliştirme Tekniklerim” için 21 yorum

 1. ingilizce öğrenme ve bildiğimiz ingilizceyi geliştirmek için şahane yöntemler vermişsiniz teşekkürler 🙂 umuyorumki faydalı birkaç teknik içeriyordur..

 2. Biz Türk’ler genelde oyun oynayarak İngilizce öğreniriz 🙂 Fakat asıl İngilizce öğrenmenin yolları sizin listeledikleriniz. Herkesin bu yöntemleri uygulaması gerek İngilizce öğrenmek istiyorsa. Güzel paylaşım emeğinize sağlık.

 3. Gerçekten mevcut ingilizcemi ilerletmeye çalışıyorum kod dili ve oyunların çoğu ing olduğu için bir çok yerde işime yarıyor bu makale sayesinde biraz daha bilgi edineceğim

 4. Tavsiyeleriniz için teşekkürler. Özellikle kelime not etmek ve sürekli duyduğunuz kelime ve cümleleri ingilizce tekrar etmek size gerçekten fayda sağlar.

 5. Evet ingilizce öğrenmeye başlamak için iyi tavsiyeler elbetteki etkili olacaktır. Bir yerden başlamak lazım sonuçta ingilizce evrensel bir dil 🙂

 6. İngilizce ilerleyen yaşlarda da bizlere yardımcı olabilecek bir şey sadece eğitim hayatımızda bir not parçası değil yeni bir dildir ne kadar fazla dil o kadar iyi tatil, çevre arkadaşlar 🙂

 7. En çok size faydalı olacak şey alt yazılı film veya dizi izlemek olacaktır gerçekten çok fazla katkısı oluyor hem kelime telaffuzunda hem de kelime daracığınız gelişecektir.

 8. Çok güzel bir yazı olmuş elinize sağlık. Altyazılı film izlemek ve müzik dinlemek gerçekten işe yarıyor.

 9. Hocam en iyisi karikatür ve altyazılı dizi izlemek. Çok aşırı gelişti bu sayede ingilizcem çoğu zaman dizi izlerken önemsiz konuşmalar olduğunda başka birşey ile ilgilenip sadece ingilizce konuşmaları dinleyerek anlayabiliyorum. Dizi ve Film olayının etkisi büyük tabi yılların verdiği dizi film izleme olayı altyazılı birde 🙂

 10. İngizilizce öğrenmek bir o kadar zor ki öğrendikten sonra ise daha rahat bir şekilde konuşmak için öğrenmek ise aşırı fazla zor bir sistem

 11. Filmleri dizileri hep altyazılı izlerim. Bazen işe yarıyor. Bazı kelimelere aşina oluyorsun. Yanında destek de kullanırsan öğrenebilirsin.

 12. teknikleriniz işe yarayacağa benziyor hocam bende hepsini deniyeceğim zaman buldukça teşekkür ederim.

 13. Bu detaylar haricinde bazı eğitim setlerinde kelimelerin hem Türkçesini hem İngilizcesi’ni telaffuz eden detaylar mevcut. Gece yatarken açık bırakmak gibi detaylarda işe yarar mı acaba?

 14. İngilizceyi çalışarak geliştirmek bana hep hikaye gibi gelmiştir. Gidin WaT programı ile Amerika ya, 3 ay yaşayın orada istemeseniz bile muazzam şekilde gelişir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir