Bir Başarı Hikayesi: Whatsapp “Bakkal Çıraklığından Milyarderliğe”

Nasıl girdi bu Whatsapp hayatımıza? Nasıl oldu da tüm 7’den 70’e herkes biliyor? Bu Whatsapp olmasa nasıl iletişim kurardık? Whatsapp nasıl yükseldi?

İşte Hikayesi:

Yahoo’nun önceki mühendisleri olan Brian Acton ve Jan Koum şu anda dünyanın en başarılı ‘anında mesajlaşma uygulaması’ WhatsApp’ın kurucuları.

 

Aslında WhatsApp’in hikayesi teknolojideki yeniliklerin insanları ve onların iletişimini nereye götürdüğünün canlı bir örneği. WhatsApp tarzında iletişim kurma bağımlılığına sahip milyonlarca kullanıcıyla bu olguyu gerçekleştirmeyi geride bırakan şeyi keşfetmek faydalı olacaktır.

John Kaum zengin bir aileden değildi. Küçük bir dairede annesi ve büyük annesiyle birlikte yaşadı. Koum, ailesine maddi yardımda bulunabilmek için küçük bir bakkalda çıraklık yapıyordu. Eğitim hayatındaki sıkı çalışmaları sonunda ise programlama üzerine eğitim aldığı San Jose State üniversitesine girdi.

Jan, Yahoo’da mühendis olarak çalışırken şuan ki iş ortağı Brian ile tanıştı. Yahoo’da yaklaşık 9 yıl beraber çalıştılar ve sonra beraber şirketten ayrılma kararı aldılar. Facebook’a başvuru yapan iki arkadaş burada hiç şansları olmadığını hissetti. Iphone kullanıcıları için bir uygulama yapmaya karar verene kadar zengin olmak planlarında yoktu. Ve ikili ortak çalışmasıyla çok az zamanda büyük başarı alan bu uygulamayı yarattı. Büyük başarı almasının nedeni, kullanıcılar uygulamayı kullanmayı çok basit buldu ve uygulamayı kullanıcıların kullanması için herhangi bir yere kaydolmalarına gerek yoktu. Bu iki ortak için de bir rüyaydı.

WhatsApp’in Kuruluşu

 

 

 

 

 

 

 

WhatsApp, 2 ortak Yahoo çalışanı Brian Acton ve Jan Kaum tarafından 2009’da kuruldu. Yeni bir Iphone aldıktan ve uygulama mağazasına baktıktan sonra uygulamaların hızla büyüyen bir endüstri olduğunu fark etti. Kaum ismi seçti ve insanların isimlerinin yanında durumlarının da yer aldığı bir uygulama kurmak hakkında konuşmaya başladılar.

Bunuda Okuyabilirsin  En Güzel 404 Sayfası :)

İlk model başarısız olunca Kaum’un cesareti kırıldı ve Acton onu devam etmeye ikna ettiğinde neredeyse bırakmak üzereydi. Sonunda Kasım 2009’da aylarca süren beta testinden sonra, WhatsApp Iphone’lar için uygulama mağazasına kuruldu. Sadece 2 ay sonra Blackberry sürümü piyasaya çıkarıldı.

Facebook Tarafından Satın Alınma

Bir kaç aylık girişim sermayesi para aktarımından sonra, Facebook Şubat 2014’te WhatsApp’i satın aldığını ilan etti. Anlaşma, Amerika için 19 milyar dolara indi. Bu o zamana kadar Facebook’un en büyük devralımı oldı. Bu satın alınma girişim sermayedarlarının desteklediği iki şirket tarafından yapılan en büyük işlemdir.

WhatsApp’in Dönüm noktaları

WhatsApp 2010’da Symbian OS and Android OS için piyasaya sürüldü.

Eylül 2011’de güvenlik açıklarını kapatan Iphone’lar için Messenger’ın yeni sürümünü  çıkardı

2013’te Blackberry 10 ve Windows Iphone’lar için çıkarıldı.

2014’te Android OS ile çalışan akıllı saatler için bir sürüm piyasaya çıkardılar.

Ocak 2015’te WhatsApp tamamen farklı bir grubu hedefleyerek bir arama özelliği ekledi.

2016’da Whatsapp görüntülü arama devrini başlatarak yolunda devam ediyor..

Bilgi için teşekkürler, http://girisimturkiye.com

Bir Başarı Hikayesi: Whatsapp “Bakkal Çıraklığından Milyarderliğe”” için 10 yorum

  1. Özellikle facebook’un whatsappı satın almasıyla birlikte piyasadaki kalıcı üstünlüğünü garantiledi bence ve ekonomi ilgilenen arkadaşlar vardır elbet hisselerinde de artış meydana gelmiştir.

  2. Whatsapp kadar başarılı bir iletişim sistemi birdaha gelmez whatsapp olmadığı zamanlar mesaj da mesaj mesaj 🙂 Telefon firmaları mesajlardan iyi para kırdığını söyleyebilirim artık her yerde internet var whatsapp sağolsun mesaj derdinden kurtardı bizleri 🙂 1 ayda 1000 mesaj yani sms attğımı bilirim

  3. Gerçekten çok büyük bir başarı. Keşke böyle gelişmeler Türkiye’ye de gelsede bizlerde gururlansak. Nede olsa bir dünya devi olmak her yiğidin harcı değil. Teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir