Bir Başarı Hikayesi: Angry Birds “Çaresizlikten, Milyonlara”

Bir Başarı Hikayesi: Angry Birds “Çaresizlikten, Milyonlara”

Merhabalar Başarı Hikayesi konu altındaki yazılarımıza bugün bir yenisini daha ekliyorum. Bugün Angry Birds ‘ün başarı hikayesini sizlere anlatacağım. Başlamadan önce dilerseniz bir önceki başarı hikayesi olan: Whatsapp Başarı Hikayesi adlı yazımı da okuyabilirsiniz…

Rovio adlı şirket, 2003 yılında Finlandiya’da kuruldu. Kurucuları: Niklas Hed, Mikael Hed ve Peter Vesterbacka.

Angry Birds
rovio-kurucuları-resim

2003 yılında katıldıkları Assembly etkinliğinde ilk oyunları olan King of the Cabbage World adlı oyunlarını yarıştırdılar. Ve bu oyunda kazandıkları başarı onları oyun geliştiriciliği dünyasına soktu.

2005 yılında girişimci birisinin yatırımıyla daha önceden Relude adıyla kurdukları şirketin ismini Rovio’ya çevirdiler.

Rovio şirketi olarak 2009’a kadar piyasaya 51 tane oyun sürdüler. Ama gel gelelim hiç bir oyunları ne tuttu ne sevildi ne de şirkete herhangi bir gelir sağladı.

Daha sonra 2009 yılında şirket çalışanlarından biri Angry Birds yani Kızgın Kuşlar figürünü tasarladı. O yıllarda bolca görülen hastalık olan domuz gribi oyuna, kızgın kuşlara rakip olarak tasarlandı. Şirket artık son umut olarak bu figürü üretip, biraz para kazanmak istedi.

angry-birds-resim

100 bin euro ‘ya mal edilen angry birds, AppStore ‘da 0.99 dolar fiyatına satışa kondu. Az bir süre zarfında, 61 ülkede en çok satılan uygulama olmayı başardı. Düşünsenize adamlardaki mutluluğu 🙂 .

Oyun tutunca sadece IOS işletim sistemli cihazlarda olan Angry Birds, android için yeniden hazırlandı ve bir rekora imza atarak 24 saat içinde 1 Milyon kez indirildi evet yanlış duymadınız 24 saatte 1 Milyon indirme..

Bugünümüzde yüzde 25’i ücretli sürümlerden olarak 1 Milyardan fazla kez yüklendi. Mobil oyun pazarının gelmiş geçmiş en başarılı oyunlarından biri haline geldi.

Şirketin 2015’te açıklanan verilerine göre gelirleri 142 Milyon Euro’ymuş. Bir zamanlar çok maddi sıkıntı çekerken şimdi ise akıllarından geçmeyen başarıya ve paraya sahipler.

Bunuda Okuyabilirsin  Bir Başarı Hikayesi: Whatsapp "Bakkal Çıraklığından Milyarderliğe"

Bize ilham veren bu başarı hikayelerimizin birinin daha sonuna geldik. Böyle hikayeleri gördükçe, bizimde şansımız bir gün böyle yaver gidecek mi? diye düşünmüyor değiliz.. Ama azimli ve hırslı çalışmanın sonunda bizi güzel başarılar bekliyor.

Son olarak…

Peki bu konu hakkında peki sizin yorumlarınız neler? Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyorum.. Sağlıcakla kalın

Bir Başarı Hikayesi: Angry Birds “Çaresizlikten, Milyonlara” Yazısına 15 Yorum Yapılmış

 1. hiçbir zaman pes etmemek gerek daha çok azimli olmak lazım güzel bir makale olmuş

 2. Adamlar yılmamış.Ama bana 100milyon Euro biraz fazla geldi.😱

 3. Vay be helal olsun adamlara hiç bıkmadan uğraşmışlar sonundada emeklerinin karşılığını almışlar .

 4. esref yasa

  hakikaten gerçekten bir başarı öyküsü 100milyon euro az değil bir zamanlar tüm dünya bu oyunu oynuyordu.

 5. Furkan Kadıoğlu

  İşte azmin getirdiği başarı diye buna denir. Yılmamışlar ve emeğinin karşılığını almışlar. Gerçekten helal olsun.

 6. demekki neymiş umutsuzluğa kapılmıyormuşuz güzel bir başarı öyküsü sonunda amaçlarına ulaşmalarına sevindim.

 7. hasan

  Kalite her zaman satar. Adamlara helal olsun öyle bir oyun yapmışlar ki yediden yetmişe herkes keyfle oynayabiliyor. Benimde en sevdiğim oyunlardan birisidir.

 8. Bende bir gün böyle yaptığım bir işin patlama yaşayıp, tutacağı ve beni bu sıkıntılardan kurtaracağı ve de hayatıma bir anlam katacağı ümidiyle yaşıyorum. Neden yaşamayalım ki. Umut iyi bir şeydir…

 9. taylan

  Angry birds oyununu telefonuma ilk yüklediğim zaman geldi aklıma. Gerçekten büyük başarı elde edilen bir projeymiş.

 10. Angry Birds sinema filmine kafar gitti. Aslında birazda sabır ve azimin zaferi bu. vazgeçmemek gerek kolayca bişilerden.

 11. pes etmemenin, hayallerinin peşinden koşmanın ne kadar önemli olduğunu gösteren bir başka başarı hikayesi daha. teşekkürler.

 12. Angry birds çok güzel bir oyun baya da tuttu ama. Bende sürekli olarak her gün oynamaya çalışıyorum, çcouklarımızda severek oynuyor bu oyunu.

 13. Fakir Yazar

  Karakterlerde kuruculara benziyor tip olarak 🙂 gerçekten uzun yıllar hatta flash game olarak nitelendirilen oyunlar zamanında büyük ilgi gören oyunlardan biri ben hala yolculuk yaparken bir yerden bir yere angry birds oynarım 🙂 Adamlar başarılı olmuşlar Tebrik etmek gerekir 🙂

 14. kaan yılmaz

  sen o kadar oyun yap 51 tane ama sonra tutmasın en sonuncunda voleyi vur ilginç olmuş . Ama sunu diyim başlama sebepleri güzelmiş başarıların devamını dileriz 🙂

 15. google

  Paylaşım için teşekkürler

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir